Parametrics
FCB20N60TM absolute maximum ratings: (1)VDSS, Drain-Source Voltage: 600 V; (2)ID, Drain Current - Continuous (TC = 25℃): 20A; Continuous (TC = 100℃): 12.5A; (3)IDM, Drain Current - Pulsed: 60 A; (4)VGSS, Gate-Source voltage: ± 30 V; (5)EAS, Single Pulsed Avalanche Energy: 690 mJ; (6)IAR, Avalanche Current: 20 A; (7)EAR, Repetitive Avalanche Energy: 20.8 mJ; (8)dv/dt, Peak Diode Recovery dv/dt: 4.5 V/ns; (9)PD, Power Dissipation (TC = 25℃): 208W; Derate above 25℃: 1.67W/℃; (10)TJ, TSTG, Operating and Storage Temperature Range: -55 to +150℃; (11)TL, Maximum Lead Temperature for Soldering Purpose, 1/8 inch from Case for 5 Seconds: 300℃.
Features
FCB20N60TM features: (1)650V @TJ = 150℃; (2)Typ. RDS(on) = 0.15Ω; (3)Ultra low gate charge (typ. Qg = 75nC); (4)Low effective output capacitance (typ. Coss.eff = 165pF); (5)100% avalanche tested; (6)RoHS Compliant.
Diagrams
FCB20N60TM circuit
Image Part No Mfg Description Data Sheet Download Pricing
Quantity
FCB20N60TM
FCB20N60TM
Fairchild Semiconductor
MOSFET HIGH_POWER
Data Sheet
Quantity
FCB20N60
FCB20N60
Other
Data Sheet
Negotiable
FCB20N60FTM
FCB20N60FTM
Fairchild Semiconductor
MOSFET 600V NCH FRFET
FCB20N60TM
FCB20N60TM
MOSFET HIGH_POWER
FCB2R33J
FCB2R33J
TE Connectivity
Wirewound Resistors - Through Hole FCB2 R33 5% HP
FCB24R7J
FCB24R7J
TE Connectivity
Wirewound Resistors - Through Hole FCB2 4R7 5% HP
FCB247RJ
FCB247RJ
Wirewound Resistors - Through Hole FCB2 47R 5% HP