The C1206C222J5GAC is a KEMET’s C0G dielectric. It features a 125℃ maximum operating temperature and is considered stable. The C1206C222J5GAC characterizes C0G dielectric as a Class I material. Components of this classification are temperature compensating and are suited for resonant circuit applications or those where Q and stability of capacitance characteristics are required. The C1206C222J5GAC exhibits no change in capacitance with respect to time and voltage and boasts a negligible change in capacitance with reference to ambient temperature. Capacitance change is limited to ±30ppm/℃ from -55℃ to +125℃.
Parametrics
C1206C222J5GAC absolute maximum ratings: (1)Operating Temperature Range: -55℃ to +125℃; (2)Capacitance Change with Reference to +25℃ and 0 Vdc Applied (TCC): ±30PPM/℃; (3)Aging Rate (Max % Cap Loss/Decade Hour): 0%; (4)Dielectric Withstanding Voltage: 250% of rated voltage (5 ± 1 seconds and charge/discharge not exceeding 50mA); (5)Dissipation Factor (DF) Maximum Limit @ 25℃: 0.1%; (6)Insulation Resistance (IR) Limit @ 25℃: 1000 megohm microfarads or 100GΩ (Rated voltage applied for 120 ± 5 secs @ 25℃).
Features
C1206C222J5GAC features: (1)-55 to +125℃ operating temperature range; (2)RoHS compliant; (3)EIA 0201, 0402, 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220 and 2225 case sizes; (4)DC voltage ratings of 10V, 16V, 25V, 50V,100V and 200V; (5)Capacitance offerings ranging from 0.5pF up to 0.47μF; (6)Available capacitance tolerances of ±0.25pF, ±0.5pF, ±1%, ±2%, ±5%, ±10% and ±20% ; (7)No piezoelectric noise; (8)Extremely low ESR and ESL; (9)High thermal stability; (10)High ripple current capability; (11)Preferred capacitance solution at line frequencies and into the MHz range; (12)No capacitance change with respect to applied rated DC voltage.
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 C1206C222J5GACTU |
 Kemet |
 Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 50volts 2200pF C0G 5% |
 Data Sheet |
 C1206C222J5GACTM |
 Kemet |
 Data Sheet |
 C1206C222J5GACAUTO |
 CAP CER 2200PF 50V 5% NP0 1206 |
 C1206C222J5GAC |
 Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 2200PF 50.0V |